fotografia / osłony fotograficzne

Osłony fotograficzne

Osłony na obiektyw. Osłoną nazywana jest część wystająca poza obiektyw, która chroni go przed niepożądanym oświetleniem z innych źródeł niż zaplanowane (np. słońce). Niekontrolowane rozbłyski światła tworzą na zdjęciach jasne plamy nazywane blikami. Długość osłony oraz jej kształt zależy od obiektywu, do którego są dobierane. Osłony poza rozbłyskami chronią również obiektyw przed deszczem, kurzem i zarysowaniami.

Długość osłony uzależniona jest od aparaty i od obiektywu. Osłony występują w różnych kształtach. Jednym z bardziej charakterystycznych jest tzw. kwiatek, stosowany w obiektywach szerokokątnych.

Źle założona osłona zepsuje całe zdjęcie. Efekt taki nazywany jest winietowaniem - "znikają" rogi zdjęcia.

Mimo tego, że nieumiejętne posługiwanie się osłonami na obiektyw może zepsuć zdjęcia, więcej jest ich zwolenników niż przeciwników
Osłony fotograficzne

Odszkodowania Wrocław
Polityka prywatnosci
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją